پایگاه اطلاع رسانی مراسم های کل کشور

شرح مطلب

ارسال شده در تاریخ : 11 دی 1398 - 00:08

چرا مسیحیان درخت کریسمس دارند و چرا در جشن میلاد حضرت مسیح (ع) استفاده می شود؟

وجود درخت کریسمس در بسیاری از خانه ها نشانه عید یا جشن میلاد حضرت مسیح (ع) است.تزئین درخت کریسمس یک رسم و سنت اجتماعی است و جزو فرایض دینی نیست .

چرا مسیحیان درخت کریسمس دارند و چرا در جشن میلاد حضرت مسیح (ع) استفاده می شود؟

این رسم اصلا در کشور آلمان پیدا شد و به دورانی مربوط می شود که انسانهای اولیه به درخت مخصوصا درختهای بی خزان احترام می گذاشتند. اینگونه درختها در فصل زمستان پژمرده نمی شدند و نمی مردند و به همین علت نشانه ای از جاودانگی به شما می رفتند. مسیحیان آلمان این رسم را به رسم ستایش از مسیح (ع) تبدیل کردند.

ساکنان نواحی شمال دانمارک ، سوئد و نروژ که پوشیده از جنگلهای انبوه است رسمی داشتند و دارند که در ایام کریسمس درخت سبز کوچکی به خانه خود می آورند. انگلیسی ها رسمی برای آوردن درخت به خانه نداشتند تا آنکه یک شاهزاده آلمانی به نام آلبرت ساکس کوبرگ گوتا با ملکه ویکتوریا ازدواج کرد. شاهزاده آلبرت نخستین درخت تزئین شده کریسمس را در سال 1841 میلادی در کاخ وینسور بر پا داشت.

در دنیای جدید یعنی قاره آمریکا نخستین درختهای کریسمس را سربازان هس از شهرهای آلمان در دوره انقلاب آمریکا با خود به این سرزمین آوردند. بعدها مهاجران آلمانی این سنت را در همه جای ایالات متحده آمریکا رواج دادند. امروزه بسیاری از کارهایی که به نشانه جشن و شادی انجام می گیرد روزگاری نشانه کفر و بی ایمانی بود. رومیان در مراسم مذهبی خود انواع گل و شاخ و برگ گیاهان و درختها را می آورند. از مدارک تاریخی چنین برمی آید که ساکسونها در مراسم مذهبی خود از درخت راج ، پاپیتال و غار استفاده می کردنده اند . دروئیدها کاهنان بریتانیایی بانیان سنت آویختن گیاه دارواش یا دبق در خانه هستند. کاهنان قدیمی سلت این گیاه را نشانه امید و آرامش می دانستند.

نظرات شما

captcha