پایگاه اطلاع رسانی مراسم های کل کشور

شرح مطلب

ارسال شده در تاریخ : 20 شهریور 1397 - 10:19

راهنمای خرید دوربین عکاسی دست دوم

برای خرید دوربین دست دوم، لپ تاپ خود را به همراه داشته باشید. لپ تاپ به شما کمک می کند تا عکس های ثبت شده با دوربین ر ا چک و بررسی کنید و در صورت وجود مشکلات احتمالی، از آن ها مطلع شوید. این مشکلات ممکن است در بخش فوکوس خودکار،‌ سنسور دوربین یا وضوح آن رخ دهد.

راهنمای خرید دوربین عکاسی دست دوم

راهنمای خرید دوربین عکاسی دست دوم

این روزها هر کسی بدش نمی‌آید یک دوربین عکاسی کوچک یا بزرگ در کیفش داشته باشد تا از مهمانی‌های، گردش‌ها و رخدادهای مختلف زندگی عکاسی کند. پیش از این در راهنمای خرید دوربین عکاسی  با دنیای دوربین‌های امروزی آشنا شدیم و با انواع دروبین‌ها کامپکت و حرفه‌ای و پولوراید آشنا شدیم و حالا سراغ راهنمای خرید دوربین عکاسی دست دوم آمدیم.

اما واقعیت این است که وضعیت بازار ایران امروز به گونه‌ای است که خرید یک دوربین عکاسی خوب هزینه بسیار زیادی را به شما تحمیل می‌کند. برای همین بسیاری به سمت خرید محصولات دست دوم از جمله خرید دوربین عکاسی دست دوم روی می‌آورند. برای همین این ما این راهنمای خرید دوربین عکاسی دست دوم را برای شما آماده کرده‌ایم.

راهنمای خرید دوربین عکاسی دست دوم : چرا بخریم؟

خرید دوربین‌های دست‌دوم می‌تواند دلایل زیادی داشته باشد. مثلا شاید شما عکاسی را تازه شروع کرده باشید و نخواهید هزینه‌ زیادی را برای اولین دوربین خود بپردازید، به‌این‌ترتیب وقتی کمی تجربه کسب کردید به سراغ یک دوربین سطح‌ بالای نو خواهید رفت. شاید هم ترجیح می‌دهید به‌جای خرید یک دوربین مبتدی یا متوسط نو یک دوربین DSLR دست دو بخرید. یا با توجه به وضعیت ارز و بازار ترجیح می‌دهید با پول اندک خود دوربینی با امکانات بیشتر به دست آورید که ما در این راهنمای خرید دوربین عکاسی دست دوم به شما می‌گویید چگونه.

همچنین بسیاری از افراد ممکن است دوربینی دست‌دوم را به‌عنوان دوربین دوم و سوم خریداری کنند یا دنبال استفاده‌های خاصی از آن باشید. قصدتان از خرید دوربین دست دوم هرچه باشد ما در این راهنمای خرید دوربین عکاسی دست دوم برای شما چند توصیه داریم که با رعایت آن‌ها بتوانید با بتوانید دقت خرید خود را افزایش دهید. با روزامه و راهنمای خرید دوربین عکاسی دست دوم آن همراه باشید.

راهنمای خرید دوربین عکاسی دست دوم: شاتر کار می‌کند؟

شاتر در دوربین‌های DSLR از نوع مکانیکی است و می‌تواند قبل از قسمت‌های الکترونیکی دچار زوال و ازکارافتادگی شود. چندان به عدد شاتر و تعداد شات‌ها در این مورد توجه نکنید، زیرا معیار مناسبی برای بررسی سلامتی دوربین نیست. با دوربین چند عکس بگیرید و مطمئن شوید که شاتر به‌خوبی و بدون تاخیر کار می‌کند. در بیشتر مواقع شاتر یا کار می‌کند یا کار نمی‌کند و حد وسطی برای آن وجود ندارد. اگر دوربین دست دومی که قصد خرید آن را دارید به خوبی شاتر می‌زند دیگر نگران این مورد نباشید.

راهنمای خرید دوربین عکاسی دست دوم: تعداد شاتر

اینجا باید به سراغ گام دوم راهنمای خرید دوربین عکاسی دست دوم یعنی تعداد شاتر بروید. بیشترین تولیدکنندگان دوربین‌های حرفه‌ای در معرفی محصولات خود تعداد شاترهایی که با هر مدل می‌توان زد را ذکر می‌کنند و با جست‌وجوی ساده در اینترنت می‌توانید عمر مفید شاتر هر مدل را پیدا کنید. مثلا یک دوربین کنن یا نیکون برای مدل‌های متفاوت خود اعداد بین 50 تا 100 هزار را ذکر می‌کند.

برای فهم اینکه دوربین DSLR چند بار شاتر زده، روش‌های مختلفی وجود دارد. اولین روش گرفتن یک عکس و بررسی شماره‌ی آن است. برخی دوربین‌های حرفه‌ای این قابلیت را ندارند که در آنها بتوان شماره‌گذاری عکس‌ها را ریست کرد و به عبارت ساده‌تر، نمی‌توان شماره‌ها را مجدد از صفر شروع کرد. روش دوم استفاده از نرم‌افزارهای جانبی مثل EOSInfo است که برای دوربین‌های DSLR کانن یعنی خانواده‌ی EOS کاربرد دارد. در واقع این نرم‌افزار و نرم‌افزارهای مشابه اطلاعات کامل EXIF را نمایش می‌دهند که معمولاً تعداد شاترها هم در لیست دیده می‌شود. نرم‌افزار دیگر برای مشاهده‌ی اطلاعات کامل عکس‌ها، PhotoME  است.

راهنمای خرید دوربین عکاسی دست دوم : سنسور یا حسگر را چک کنید

در گام سوم راهنمای خرید دوربین عکاسی دست دوم  به سراغ بررسی حسگر می‌رویم. برای این کار توصیه دیافراگم را ببندید و مثلا با f/22.0  از یک سوژه‌ی روشن مانند آسمان آبی یا دیوار سفید چند عکس بگیرید. سعی کنید در فوکوس‌های مختلف چند عکس را ثبت کنید سپس عکسی نیز با لنز بسته و سیاه بگیرد.

این عکس‌ها را در لپ‌تاپ یا کامپیوتر خانگی بررسی کنید. تا ۱۰۰ درصد بر روی آن‌ها زوم کنید و به دنبال ایرادات غیرعادی بگردید. اگر طرح‌هایی مانند تار عنکبوت در عکس قابل دیدن هستند به‌احتمال‌زیاد نوعی از کپک در حال رشد بر روی سنسور است. در این صورت از خرید دوربین خودداری کنید.

درصورتی‌که نقاط یا خطوطی محو در عکس قابل‌مشاهده هستند به‌احتمال‌زیاد بر روی سنسور ذرات غبار یا مو و… قرار گرفته‌اند. چنین مشکلی معمولاً به‌راحتی قابل برطرف شدن است، ولی به ابزار تنظیف مخصوص نیاز دارید و باید نظافت آن را به یک حرفه‌ای بسپارید. هر چند این مطلب یک راهنمای خرید دوربین عکاسی دست دوم  ولی ماتوصیه می‌کنیم در این موارد لنز را جدا کنید، آینه را قفل کنید و سنسور را با یک ذره‌بین نگاه کنید تا مطمئن شوید این مشکلات حاصل از ذرات غبار یا چیزهای مشابه هستند.

 

راهنمای خرید دوربین عکاسی دست دوم: لنز

گام بعدی راهنمای خرید دوربین عکاسی دست دوم خرید لنز است. در خرید دوربین دست دوم عموما لنز شامل پکیج خریداری شده توسط شما نمی‌شود ولی اگر خواستید لنز را هم بخرید به این بخش از راهنمای خرید دوربین عکاسی دست دوم مراجعه کنید.

همچنین لنز را درحالی‌که هر دو درب آن باز هستند رو به نور بگیرید و مطمئن شوید که از گوشه‌ها نمی‌توان آثاری از جرم‌های خارجی یا کپک را مشاهده کرد. به‌علاوه بدنه‌ی لنز را از لحاظ ضربه، فرورفتگی و … بازرسی کنید و مطمئن شوید که مکانیزم فوکوس آن نیز به‌خوبی کار می‌کند.

راهنمای خرید دوربین عکاسی دست دوم: منظر یاب را بررسی کنید

این قسمت از راهنمای خرید دوربین عکاسی دست دوم به نسبت ساده است و به بررسی ال.سی.دی و صفحه نمایش دوربین اختصاص دارد. صفحه‌نمایش و منظره‌یاب از مهم‌ترین قسمت‌های هر دوربینی به شمار می‌روند، زیرا از طریق آن‌ها با دوربین ارتباط برقرار می‌کنید. توجه کنید که ال‌سی‌دی دوربین دارای پیکسل سوخته نباشد. همچنین آن را از لحاظ خط و خش نیز مورد بررسی قرار دهید و مطمئن شوید که رنگ‌های غیرعادی در زیر شیشه‌ی ال‌سی‌دی وجود نداشته باشند.

راهنمای خرید دوربین عکاسی دست دوم: ظاهرا و وسایل جانبی

این قسمت از راهنمای خرید دوربین عکاسی دست دوم بسیار سلیقه‌ای است. شاید شما مایل باشید دوربینی با خط و خش و وسایل جانبی کم‌تر بگیرد تا هزینه کمتری برای آن بپردازید. در این قسمت از راهنمای خرید دوربین عکاسی دست دوم روزامه می‌توان توصیه‌هایی عمومی داشت ولی این قسمت بسیار سلیقه‌ای است و به شما بستگی دارد.

راهنمای خرید دوربین عکاسی دست دوم: ظاهرا و وسایل جانبی

گام آخر از راهنمای خرید دوربین عکاسی دست دوم خرید از جای معتبر است. برای خرید دوربین های دست دوم، حتما از محلی خرید کنید که مطمئن باشید کالای خریداری شده سالم است و یا جزو کالاهای سرقت شده و غیرقانونی قرار نمی گیرد. اگر به صورت شخصی برای خرید دوربین دست دوم اقدام می کنید، پس از شخص قابل اعتماد و شناخته شده ای خرید کنید

حتما ارتباط خود را با فروشنده ی دوربین های دست دوم حفظ کنید. اگر به صورت اینترنتی و مجازی خرید می کنید، حتما از مسیر حمل و نقل و پست کالا مطمئن شوید تا به دوربین آسیبی نرسد.

برای خرید دوربین دست دوم، لپ تاپ خود را به همراه داشته باشید. لپ تاپ به شما کمک می کند تا عکس های ثبت شده با دوربین ر ا چک و بررسی کنید و در صورت وجود مشکلات احتمالی، از آن ها مطلع شوید. این مشکلات ممکن است در بخش فوکوس خودکار،‌ سنسور دوربین یا وضوح آن رخ دهد.

 

منبع :

نظرات شما

captcha